wordpress counter

Ако сакате „Нутела“ мора да пробате и „Џандуја“

Ако сè уште не сте го сретнале овој збор, треба да знаете дека станува збор за слатко чоколадо во кое има 30% паста од лешници. Интересно е дека кога првпат се произвела, „Нутела“ се викала „Паста Џандуја“.

Ова посебно чоколадо е направено во Торино за време на владеењето на Наполеон. Името го добило по кукла, а најпознат производител е „Caffarel“. Се произведува и како чоколадо во форма на бротче и во тој случај се вика „Џандујоти“, што е регистриран бренд на „Caffarel“ од далечната 1852 година.

Освен за директно консумирање, „Џандуја“ може да се користи и за приготвување на сладолед, топло чоколадо, чоколаден мус. Одлично се комбинира и со зачини, рум, сушено овошје, чили и цитруси.

Кај нас ја нема, но ако налетате некаде во странство на неа, купете ја. Не само што ќе уживате, туку ќе можете и да приготвите некој прекрасен десерт.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Едноставни совети за вкусно пире од компири

Ако сакате совршено пире од компири, постојат неколку техники кои мора да ги совладате. Затоа, ви ги пренесуваме советите од...

Close