wordpress counter

Ден на вљубените само за хетеросексуалци

Ресторанот на франшизата „Сабвеј“ во Анжер, Франција понудил специјално мени за празникот на вљубените посветен само на хетеросексуални парови. Поради тоа се нашол под серозна критика од страна на членовите на здрженијата кои ги бранат правата на граѓаните со хомсексуална ориентираност.

Според сопственикот, негово уставно право е слободата на изразување и избор и поради тоа се решил на ваков чекор. Законот за хомосексуални бракови не е стапен на сила и до тогаш тој смета дека може слободно да го изразува своето мислење.

Сепак, веднаш откако управата на синџирот ресторани го открила овој случај, ресторанот е затворен. Во изјавата на „Сабвеј Франција“ стои дека тие се извинуваат за настанот и наведуваат дека секоја локација добиена со франшиза се раководи индивидуално од самиот сопственик.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Форензичари за оние кои продаваат лажна храна

Речиси секаде во светот се случува производителите на храна да не се држат секогаш до законот и правилата. Така, се...

Close