wordpress counter

Лична карта: Шафран

Lat. Crocus sativus

Тип: шафранот е зачин кој ѝ припаѓа на фамилијата „Iridaceae“. Името доаѓа од латинскиот збор „safranum“ кој, пак, потекнува од арапскиот „asfar“, што значи „жолт“.

Потекло: овој зачин е карактеристичен за Блискиот исток и медитеранска Европа. Не постојат точни податоци кога е откриен, но постојат пештерски цртежи од пред 50.000 години во кои се пронајдени пигменти на шафран. Сумеријците први започнале да го користат дивиот шафран за лекување и магични пијалаци, а Иранците започнале први да го одгледуваат. Од таму се шири кон Европа и Азија.

Изглед: растението расте во сува и топла клима, иако може да издржи и зими со ниски температури. Бара многу сонце. Има три цвета на секое стебленце. Нивната боја е виолетова. Во рамки на цветовите има три врвки кои имаат портокалова или светло-црвена боја и од нив се добива зачинот. Има силен мирис и арома на мед. Вкусот е многу горчлив.

Видови: постојат шпански варијанти како „Spanish Superior“ и „Creme“ кои се одликуваат со поблага арома, боја и вкус. Италијанските видови се поинтезивни од шпанските и поблиски до иранските по вкус и арома. Овде би ги издвоиле шафранот од Аквила и Сардинија во Италија, како и оној од Кашмир, Индија, кој најтешко се набавува.

Примена во исхраната: шафранот прилично многу се користи во индиската, персиската и европската кујна. Тука не заостануваат ниту арапската и турската кујна. Се комбинира во специјалитети со ориз, особено рижото. Одлично оди и во комбинација со риба и морска храна. Во Англија се комбинира со суво овошје во колачи, а неизоставен дел е и од паеља, бујабес и бирјани.

Друга примена: се користи како фабричка боја и при производство на парфеми. Од кога се знае за него има и медицинска примена. Најновите истражувања покажуваат дека има антиканцерогено и антоксидативно дејство. Помага при зашитита на видот и при депресија, поради седативното дејство. Поголеми дози може да бидат фатални.

Интересни факти

● Александар Македонски го користел иранскиот шафран во пијалаците, храната, како и купките за лечење на раните;
● цената му е 5.500 – 7.500 евра по килограм;
● потребни се 75.000 цветови за да се добие половина килограм шафран и поради тоа е најскапиот зачин на светот;
● шафранот се користел за дезодорирање на бањите и јавните простории во Стариот Рим;
● според грчката митологија, убавиот Крокос бил вљубен во нимфата Смилакс. Меѓутоа, таа ја одбила неговата љубов и поради тоа се претворил во прекрасен виолетов цвет.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Неодолива сицилијанска пица

Оваа прекрасна пица ќе ве заведе со комбинацијата од медитерански вкусови кои произлегуваат од маслинките, доматите и моцарелата. Ние веруваме...

Close