wordpress counter

Креативни топинзи за хамбургери (1 дел)

Хамбургерот е една од најпопуларните храни во светот. Иако, кај нас секогаш оди во комбинација со помфрит, мајонез и кечап, ние во оваа статија ќе се обидеме да дадеме неколку различни предлози, со кои би направиле хамбургер за сечиј вкус.

Фета сирење и копар

Зачинет сос од домати

Измешајте 500 мл сос од мали домати, исечени на половина, 2 големи лажици оцет, 1 голема лажица кафен шеќер, цимет, сув мешан зачин, сол и бибер.

Сос од магданос и маслиново масло

Измешајте ½ шолја магданос, 2 големи лажици маслиново масло, 1 голема лажица оригано, 2 мали лажици оцет и малку сол и црвен пипер.

Цезар сос

Измешајте ¼ шолја мајонез, 2 големи лажици рендан пармезан, 1 мала лажица сок од лимон, ½ мала лажица сенф, 1 чешне лук, ситно исечкано, бибер.

Чедар сирење и сос за скара  

Related Posts with Thumbnails