wordpress counter

Пет кратки совети за совршен печен зеленчук

Во овие студени денови, печениот зеленчук во рерна не само што е вистински специјалитет, туку со него може и да се најаде целото семејство. Се сервира како прилог кон јадења со месо или риба.

Во рерна најдобро се снаоѓаат компирите, морковот, кромидот, лукот и тиквата. Не ви советуваме да печете лисест зеленчук, затоа што само ќе загуби од својот вкус. Ако сте се решиле да печете зеленчук, тогаш најдобро е да се држите до следните 5 совети:

1 Загрејте ја рерната на 200 степени. Ако сакате зеленчукот да биде карамелизиран однадвор тогаш зајакнете го огнот за уште 10-20 степени. Ако рерната не е доволно загреана, зеленчукот само ќе се превари, наместо да добие боја однадвор.

2 За да заштедите време подоцна кога ќе дојде на ред миењето садови, тогаш садот секогаш обложете го со хартија за печење.

3 Никогаш не ставајте премногу зеленчук во садот за печење. Оставете малку простор помеѓу парчињата за да може убаво да се запечат.

4 На зеленчукот ќе му треба и малку масло. Никако не смее да плива во масло, затоа бидете внимателни кога налевате. Најдобро е да го премачкате зеленчукот со микс од маслиново масло и сок од лимон.

5 Зачинете со сол и бибер. Зачините како рузмарин, мајчина душица или жалфија се ставаат на крај. Зеленчукот секогаш печете го во сад без капак.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Книга: „Готвач за 4 часа“

„The 4-Hour Chef“ Автор: Тимоти Ферис Издавач: „New Harvest“ Оваа книга не е обичен готвач, туку еден голем рецепт од...

Close