- Гурман™ - http://gurman.mk -

Џин тоник со рузмарин и лимон

(2 гласа, просек: 5,00 од 5)


Денешниот предлог е една од најдобрите комбинации на џин и тоник кои може да се вкусат. Претставува одличен микс на џин, тоник, рузмарин и мед.

Вкусот е незаборавен, а мирисот уште повеќе.

СОСТОЈКИ (1 пијалак)
● 60 мл џин
● ½ лимон, исцеден
● 20 мл сируп од мед и рузмарин
● тоник

за сируп од мед и рузмарин
● ½ шолја зовриена вода
● 4 гранчиња рузмарин
● ½ шолја мед

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: наполнете коктел чаша со мраз, додадете џин, сок од лимон и сируп од рузмарин и мед. Измешајте и наполнете до врвот со тоник. Декорирајте со 2 парчиња лимон и китка рузмарин.

Чекор 2: за да го приготвите сирупот, зовријте ½ шолја вода. Водата тргнете ја од оган и додадете ги китките рузмарин. Оставете да отстои 1 час, отстранете го рузмаринот и додадете го медот. Мешајте додека не се соединат состојките. Оставете убаво да се излади.