wordpress counter

Ликер од кафе

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (3 гласа, просек: 5,00 од 5)


Ликерот од кафе е сладок и на прва голтка потсетува на мед. Слатките ноти полека се трансформираат во горчливи, а во устата ви останува нежна арома на јако црно кафе.

СОСТОЈКИ
● 125 мл црно кафе
● 125 гр шеќер
● 125 мл вода
● 125 мл ракија
● 1 стапче ванила

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: сварете го кафето и потоа процедете го со помош на газа за да се отстрани талогот. Измешајте ја водата и шеќерот и варете на умерен оган. Кога ќе почне да врие, продолжете со варење уште три минути за да добиете шеќерен сируп. Потоа, оставете добро да се излади.

Чекор 2: земете некоја помала тегла, која треба добро да се затвори. Налејте ја во неа ракијата, а потоа додадете ги кафето и шеќерниот сируп. На крај ставете стапче ванила и добро затворете. Оставете да отстои неколку дена на темно и ладно место.

Чекор 3: додека отстојува ликерот, потребно е од време на време да го протресете без да ја отворате теглата. Пред консумирање, стапчето ванила може да го отстраните.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

5 совети како на вашата чинија да има вкусна и здрава храна

Често слушаме дека здравјето е поважно од сè, но тоа повеќе ни звучи како празна флоскула која се употребува колку...

Close