wordpress counter

Смуди со авокадо, ф’стаци и јагоди

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (4 гласа, просек: 5,00 од 5)


Ако зборуваме за варијантите кои ни се на располагање за приготвување на смуди, нема да успееме сите да ги наброиме до следната година. Сепак, редакцијата на Гурман™ одбира некои од поинтересните и ви го подарува рецептот за нив.

Такво е и денешното смуди.

СОСТОЈКИ (2 порции)
● 1 авокадо
● 2-3 шолји ладно бадемово млеко или некое друго здраво млеко
● 1/3 шолја ф’стаци, мелени
● неколку јагоди
● малку мед

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: пресечете го авокадото на половина. Извадете ја пулпата, а семката отстранете ја. Засладете го бадемовото млеко со мед. Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте сè додека не добиете хомогена смеса. Се сервира ладно.

Совет: количината на бадемово млеко која ќе ја искористите зависи од вашиот вкус. За погусто смуди употребете две шолји, а за поретко 3 шолји млеко.

 

Related Posts with Thumbnails