wordpress counter

Топло чоколадо за двајца

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (4 гласа, просек: 5,00 од 5)


Загрејте се во овие зимски денови со топло чоколадо кое можете да го приготвите во својот дом.

Овој пијалак споделете го со некоја ваша мошне драга личност.

СОСТОЈКИ (за 2 лица)
● 1 мала лажица пченкарен скроб
● малку сол
● 3 дл млеко
● 1 дл слатка павлака
● 170 гр чоколадо
● 2 големи лажици какао во прав
● ½ мала лажица екстракт од ванила

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: измешајте ги скробот и солта. Потоа, оваа смеса промешајте ја со млекото и павлаката за да се истопи скробот. Добиената смеса загрејте ја на умерен оган со постојано мешање. Кога ќе зоврие, намалете ја температурата и варете уште 1 минута, со постојано мешање.

Чекор 2: тргнете го садот од шпоретот и додадете го чоколадото. Оставете 1 минута, а потоа мешајте додека чоколадото не се растопи целосно. На крајот, додадете ги какаото и ванилата и по потреба повторно загрејте.

Related Posts with Thumbnails