wordpress counter

Вештерски чај

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (2 гласа, просек: 5,00 од 5)


Не е познато од каде овој пијалак го добил своето име, но едно е јасно – со додаток на вино или пенливо вино ќе добиете навистина посебен чај. Приготвувањето трае само 15-тина минути. Ако сакате да создадете „страшна“ атмосфера во вашиот дом поради забава, овој пијалак одлично ќе се надополни.

СОСТОЈКИ (8 шолји)
● 15 зашеќерени вишни или вишни со алкохол
● 2 шишиња розе
● 2 шишиња пенливо вино

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: еден ден претходно, во кружен лимен калап наредете ги вишните и прелијте го со вода така што ќе бидат до пола потопени. Оставете ги да се замрзнат, а потоа дополнете со вода за да се покријат целосно и повторно оставете да се замрзнат во фрижидер.

Чекор 2: ставете го и виното во фрижидер за убаво да се излади. Пред сервирање, во голем стаклен сад, налејте ги вината, промешајте и ставете ги заледените вишни како прстен да пливаат во пијалакот.

Related Posts with Thumbnails