wordpress counter

Новогодишно мени: Слатко пире со чадена пиперка

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (2 гласа, просек: 5,00 од 5)


Ова јадење е всушност одличен начин како да го дополните главното јадење кое сте го приготвиле или можете да го сервирате како вкусно предјадење. Се приготвува лесно и едноставно, со малку состојки.

СОСТОЈКИ (6 порции)
● 1 кг сладок компир
● ¼ шолја путер, исечен на коцки
● 1/3 шолја кисела павлака
● ¼ шолја благи или лути чадени пиперки
● малку сол и бибер

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: загрејте ја рерната на 200 степени. Боцнете ги секој од компирите со вилушка и наредете ги во сад за печење кој претходно сте го обложиле со фолија. Печете околу 1 час.

Чекор 2: откако печените компири ќе се изладат, потребно е да се излупат. Потоа се додава путер, павлака, чадена пиперка, сол и бибер. Сите состојки се мешаат за да се добие пире.

Related Posts with Thumbnails