wordpress counter

Таљатели во сос од вино и сливи

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (2 гласа, просек: 5,00 од 5)


За денес ви предлагаме уште еден рецепт за тестенини во комбинација со вино и сливи. Приготвувањето трае околу 40-тина минути, а постапката е лесна и едноставна.

СОСТОЈКИ (4 лица)
● 4 чешниња лук
● 1 морков, исечкан на кругчиња
● 300 гр пасирани домати
● 50 мл маслиново масло
● 300 мл црвено вино
● 300 гр јунешко месо, исечкано на коцки
● неколку суви сливи
● 50 гр пармезан
● 1 мала лажица мајчина душица
● ½ мала лажица кора од лимон
● 400 гр тестенини

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: во сад за пржење, налејте малку маслиново масло и пропржете го лукот. Потоа, додадете го морковот и пасираните домати. Налејте 150 мл вино и варете 15-тина минути со повремено мешање.

Чекор 2: потоа, додете го и преостанатото вино и варете во наредните 15 минути. Додадете ги и сувите сливи. Во меѓувреме сварете ги таљателите според упатството на пакувањето.

Чекор 3: во друг сад пропржете ги на малку маслиново масло и коцките јунешко месо и потоа додадете ги кон сосот со вино. Зачинете со мајчина душица и кора од лимон. Измешајте ги таљателите со сосот и сервирајте со пармезан.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Чоколадни колачиња со ликер од роза

Мали чоколадни колачиња или како што уште се нарекуваат - чоколатини, се одличен десерт за кое било време од денот....

Close