wordpress counter

Туна стек на медитерански начин

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (2 гласа, просек: 5,00 од 5)


Туната може да се приготвува на бројни начини, но ние денес се решивме за туна стек приготвен на медитерански начин. Поради овој специјалитет ќе ви бидат благодарни и вашето здравје, но и вашите гурмански апетити.

СОСТОЈКИ (за 4 порции)
● 6 големи лажици маслиново масло
● 4 парчиња туна стек
● сол и бибер
● 1 кромид, ситни исечкан
● 2 чешниња лук, иситнети
● 3 лажици капари (10 минути да киснат во вода)
● 10 зелени маслинки, ситно сечкани
● ¼ шолја суво грозје
● 5 мали домати, ситно сечкани
● 1 шолја вода
● 2 големи лажици сечкан магданос
● 4-5 листови босилек
● 1/3 шолја пиноли

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: во подлабок сад загрејте го маслиновото масло. Зачинете ја туната со сол и бибер и пропржете ја од двете страни по 3-4 минути. Ставете ја туната во чинија.

Чекор 2: во истиот сад, пропржете го кромидот за да омекне. Потоа, додадете ги лукот, капарите, сувото грозје и доматите и продолжете со варење уште 2 минути. Ако е потребно додадете 1 шолја вода.

Чекор 3: вратете ја туната во садот за пржење, затворете го со поклопец и варете на средна температура додека туната не биде целосно сварена.

Чекор 4: во меѓувреме направете сос од босилек, магданос, сол, бибер и маслиново масло. Сервирајте ја туната прелиена со сос и декорирана со пињоли претходно стиснати на тост.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Две нови врсти на грозје

На неодамна одржаната конференција на винската индустрија во Њујорк беа претставени две сосема нови врсти на гројзе наречени „Arandell“ и...

Close