wordpress counter

Буковка во пивско тесто

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (3 гласа, просек: 5,00 од 5)


Пивото се пие во секоја прилика. Еден вид ритуал е да се гледаат спортски натпревари, зачинети со пиво и кикиритки. Денес ви даваме уште една идеја – пиво со буковка.

СОСТОЈКИ
● 400 гр буковка
● масло за пржење

за пивско тесто
● 2-3 белки од јајца
● 150-200 гр брашно
● 100 мл светло пиво
● малку сол
● 2 големи лажици сечкан магданос
● 1 голема лажица сечкан лист од целер
● бибер

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: ставете ги исчистените буковки на салфетки и оставете добро да се исушат. Изматете ги белките и полека додадете им брашно, пиво и малку сол. Вака приготвена, оваа смеса треба да биде погуста од смеса за палачинки.

Чекор 2: натопете ги буковките во смесата со пивско тесто и пржете ги во загреано масло додека да добијат златно-жолта боја. По пржењето, ставете ги на хартија за да се впие маснотијата.

Чекор 3: буковките се сервираат врели со микс од магданос, целер, сол и бибер. Сето тоа надополнете го со тартар сос и кригла студено пиво.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Антонио Бандерас во ТВ реклама за „Орбит“

Една од водечките компании за производство на гуми за џвакање најави глобално партнерство со филмската ѕвезда Антонио Бандерас. Актерот ќе...

Close