wordpress counter

Мини пици со кашкавал, сирење и лутеница

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (5 гласа, просек: 5,00 од 5)


Овој рецепт веруваме дека ќе ве натера да влезете во кујна и да го приготвите. Пицата е едно од омилените јадења на сите нас, а можноста за комбинирање е неограничена. Денешниот предлог е пица со кашкавал, сирење и лутеница.

СОСТОЈКИ (12 мали пици)

за тесто
● 500 гр брашно
● 2 мали лажици сув квасец
● 1 мала лажица сол
● 2 големи лажици маслиново масло
● 1 шолја вода

ПРИГОТВУВАЊЕ
Ставете ги сите состојки во еден сад. Исукајте го тестото за да се формира. Покријте го садот и оставете го тестото да нарасне. Потоа, формирајте мали пици. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете ги тестата околи 10-тина минути. Потоа, извадете ги и ставете им фил.

за фил
● 1 тегла лутеница
● 100 гр сирење
● 100 гр кашкавал

ПРИГОТВУВАЊЕ
Издробете го сирењето и измешајте го со лутеницата. Филот нанесете го на тестото. На крај, додадете тенки парчиња кашкавал. Печете уште една 1 минута и сервирајте.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Залачиња „Крвава Мери“

Постои ли подобро предјадење за коктел забава од коктел во облик на предјадење? Ова предјадење слободно можеме да го наречеме...

Close