wordpress counter

Серијал летни салати: Панзанела

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (6 гласа, просек: 5,00 од 5)


Панзанела е вкусна салата која се подготвува од леб и зеленчук. Нема топла подготовка и ќе ви бидат потребни околу 45 минути за да уживате во неа. Потекнува од земјата на салатите – Италија и слободно може да биде дел и од вегетаријанското мени.

СОСТОЈКИ (за 4 порции)
• 8 кришки леб (може и постар)
• 4 зрели домати
• 1 рака свеж босилек
• 1 кромид, виолетов
• 1- 2 краставици
• маслиново масло
• вински оцет
• сол и бибер

ПОДГОТОВКА
Исечете го лебот на коцки и натопете го во студена вода (околу половина час). Кога ќе омекне, стиснете го со раце за да се исцеди, но внимавајте да не се распадне.

Ставете ге во длабок сад за салата и додадете го зеленчукот (домати, краставица и кромид) кои претходно тенко сте ги исечкале. Потоа, додадете го ситно сецканиот босилек. Зачините со маслиново масло, сол и бибер и садот оставете го во фрижидер за да се излади салатата.

Оцетот се додава при послужувањето.

Related Posts with Thumbnails