wordpress counter

Крем од ванила со портокал и карамел

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (4 гласа, просек: 5,00 од 5)


Вкусната синергија помеѓу портокалот, ванилата и карамелот доаѓа до израз во овој фантастичен десерт. Изгледа прекрасно, а за вкусот и да не зборуваме. Тоа ви го оставаме вам.

СОСТОЈКИ

за крем од ванила
• 2 јајца
• 50 гр шеќер
• 1 пудинг од ванила
• 2 дл шлаг
• 2 листа желатин (околу 33 гр)
• 1 портокал (изрендана кора и исцеден сок)

ПРИГОТВУВАЊЕ
Ставете го желатинот во вода за да набабри. Изматете ги жолчките со шеќерот на пареа. Садот трегнете го од оган. Изматете го шлагот и додадете кора од портокал. Пудингот од ванила проварете го на оган заедно со сокот од портокал. Спојте ги сите состојки и кремот од ванила е готов.

за карамел крем
● 60 гр шеќер
● 1 дл слатка павлака
● малку вода

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: ставете го шеќерот во тава и загревајте со постојано мешање, сè додека не почне да се топи. Престанете со мешање и оставете да се истопи целиот шеќер. Шеќерот треба да добие златно-жолта боја. Внимавајте да не се препржи, затоа што во тој случај ќе биде горчлив. Налејте ја слатката павлака (да биде на собна температура) во карамелизираниот шеќер.

Чекор 2: варете на умерен оган и додадете малку млака вода со постојано мешање. Целиот карамелизиран шеќер треба да се истопи во павлаката и полека да добива густина и кремаста структура. Тргнете го од оган и оставете малку да се излади.

Чекор 3: во високи чаши ставете ред крем од ванила, па ред крем од карамел. Со мало лажиче малку промешајте за да се испреплетат кремовите.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Совети за исхрана на бебињата (2 дел)

Во првиот дел споменавме некои важни моменти во исхраната на бебињата и малите деца. Особено кога внесуваме нови продукти. Денешниот,...

Close