wordpress counter

Сладок ролат

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (1 гласа, просек: 5,00 од 5)


Маја Доле­ска
Прилеп

Нашата читателка Маја полека станува и една од нашите читателки кои најчесто ги споделуваат нивните рецепти со сите гурмани. По тулумбите и чоколадото со ориз, сега ни следува овој рецепт:

СОСТОЈКИ
● 200-250 гр ресани
● 200 гр крем банани
● 100 гр урми
● 100 гр смокви
● 100 гр желе
● 150 гр бисквити
● 2 лажици мармалад
● 100 мл млеко
● 100 гр чоколадо за глазура

ПОДГОТОВКА
Чекор 1: сите наведени состојки се сечкаат и се ставаат во сад. Потребно е млекото да се стопли, но да се внимава да не е многу жешко. Откако ќе го стоплите млекото и тоа се додава во садот.

Чекор 2: ги мешаме сите состојки за да добиеме хомогена смеса. Откако смесата е приготвена, се става во калап обложен со проѕирна фолија и се става во фрижидер за да се стврдне.

Чекор 3: откако ќе отстои во фрижидер се става чоколадната глазура и може да се сервира.

Related Posts with Thumbnails