wordpress counter

Слатки и солени кроасани како вкусен појадок

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (5 гласа, просек: 5,00 од 5)


Класичниот француски појадок не се приготвуа лесно, но трудот секако ќе ви се исплати. Денес ви претставауваме два рецепти токму за омиленото утринско јадење на Французите – кроасан.

Кроасани со шунка и кашкавал
СОСТОЈКИ: 700 гр брашно, 50 мл млеко, 2 големи лажици кисела павлака, 2 големи лажици масло, 2 јајца, 200 гр путер, квасец и сол. За филот ќе ви бидат потребни 200 гр шунка и 200 гр кашкавал.

ПРИГОТВУВАЊЕ: направете тесто од сите состојки освен путерот. Направете 4 топки. Секоја од нив убаво измесете ја и направете тенко тесто. Секое тесто премачкајте го со 50 гр путер и наредете ги едно врз друго.  Сечете на триаголници и врз нив ставете парче шунка и парче кашкавал. Оставете да отстојат час и половина, премачкајте со јајце и печете 15 минути на 250 степени.

Кроасани со чоколадо
СОСТОЈКИ: 100 мл млеко, 1 коцка квасец, 1 лажица шеќер, 200 гр путер, 3 жолчки, 350 гр брашно, 2-3 лажици шеќер, 200 гр чоколадо.

ПРИГОТВУВАЊЕ: направете тесто од брашното, млекото, квасецот, шеќерот, маргаринот и жолчките. Поделете го тестото на два дела и добро исукајте го. Направете 16 кругови и сечете на триаголници. На секое триаголниче ставете чоколадо и обликувајте ги како кроасани. Печете 15 минути на 250 степени.

Совети

● млекото за тесто мора да биде млако, никако студено;
● путерот мора да биде квалитетен и да биде изваден од фрижидер еден час пред да почнете да готвите.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

„Бадвајзер“ против Дензел Вашингтон

Во новиот филм „Flight“, Дензел Вашингтон игра пилот кој пие премногу. Но, неговото портретирање на пилот алкохоличар не ѝ се...

Close