wordpress counter

Филе мињон на крем од тиквички

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (3 гласа, просек: 5,00 од 5)


Рецепт со кој може да подготвите навистина посебно главно јадење. Подготовката трае неполн час, а со наведените состојки ќе може да нахраните 4 возрасни лица. Редакцијата на Гурман™ уживаше во овој специјалитет и едногласно реши да го сподели со вас.

СОСТОЈКИ
• 600 – 800 гр телешко филе
• 1 црвена пиперка
• 1 виолетов кромид
• 2 тиквици
• 3 дл масло
• 1 гранка копар
• сол и бибер
• 2 дл милерам павлака

ПОДГОТОВКА
Во тава за пржење ставаме малку масло и го пропржуваме ситно насечканиот кромид. Откако ќе добие златно-жолта боја, ја додаваме и пиперката исечкана на коцки. Кратко потоа додаваме сол и бибер и на крајот вода. Оставаме да омекне.

Потоа, во тавата се додаваат и тиквиците исечкани на коцки и сѐ заедно се вари. Пред самиот крај ја додаваме и павлаката милерам и копарот.

Сите состојки се мешаат за да се добие смеса и садот го ставаме на топло.

Филето го зачинуваме со сол и бибер и го печеме од двете страни во загреана тава. Филето во средина треба да остане благо розевкасто.

Испеченото филе го сервираме на подлога од рагу со тиквици.

Related Posts with Thumbnails