wordpress counter

Лути пилешки крилца

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (7 гласа, просек: 4,86 од 5)


Претпоставуваме дека за повеќето од нас пилешките крилца се едно од омилените јадења. Постојат многу начини на нивно приготвување, а ние се решивме за лути пилешки крилца.

Не мора да бидете никаков виртуоз во кујната за да го приготвите овој рецепт.

СОСТОЈКИ (4 лица)
● 8-12 пилешки крилца
● 1 мала лажица сол
● 1 мала лажица црвен пипер
● 1 мала лажица лута пиперка, сечкана
● 1 мала лажица бибер
● 4 големи лажици путер

за сос
● 1 конзерва пелати
● 1 голема лажица табаско
● 1 дл јаболков оцет
● 1 мала лажица сол
● малку кафен шеќер

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: измешајте ги сите состоји за сосот во сад за варење. Ставете го садот на умерен оган и оставете да се вари барем половина час. Потоа, откако ќе се излади, сосот ставете го во блендер и измешајте за да добиeте хомогена смеса. Потоа, вратете на оган за да се редуцира уште малку (можете да додадете 1 лажица густин ако сакате сосот да биде погуст и во тој случај оставете го на умерен оган уште 15 минути).

Чекор 2: загрејте ја рерната на 180 степени. Пилешките крилца измешајте ги со зачините и наредете ги во сад за печење. Печете 10 минути. Потоа, свртете ги крилцата на другата страна и печете уште 15 минути.

Чекор 3: откако ќе бидат печени, ставете ги крилцата во сад за сервирање и прелијте ги со лутиот сос. Измешајте убаво за пилешките крилца да бидат сочни. Сервирајте со салата или палента.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Фото: Највкусните комбинации на храна

Фотографот на храна, Кајл Драер, доаѓа од Тенеси, САД и ни ги претставува овие комбинации на фотографии на храна од...

Close