wordpress counter

Потпечен грав на флорентински начин

Потпечен грав на флорентински начин

(5 гласа, просек: 5,00 од 5) Ова е еден интересен рецепт за нашето традицонално јадење – гравот. Исто како и ние, така и тосканците уживаат во приготвување... 

Теријаки јунешко месо

Теријаки јунешко месо

(2 гласа, просек: 5,00 од 5) Теријаки е јапонска традиционален метод на маринирање на месо или риба. Ние, денес го одбравме тој начин на подготовка на... 

Телешко месо полнето со пршута и шампињони

Телешко месо полнето со пршута и шампињони

(50 гласа, просек: 1,88 од 5) Денес, на менито имаме вистински специјалитет. Станува збор за похувано телешко месо, полнето со пршута и шампињони. Доколку...