wordpress counter

Топло-ладен колач

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (87 гласа, просек: 4,60 од 5)


Марија Зафировска
Скопје

Оваа среда ви подаруваме еден навистина интересен рецепт. Станува збор за десерт познат како топло-ладен колач. Овој рецепт ни го испрати нашата редовна читателка Марија. А, ние посакавме веднаш да го споделиме со сите вас.

СОСТОЈКИ
• 500 гр чоколадо
• 10 јајца
• 125 гр путер
• 200 гр брашно
• 10 лажици шеќер

ПОДГОТОВКА
Чоколадото и путерот се ставаат во подлабок сад. Потоа, на умерен оган, се топи смесата. Откако ќе се растопи, садот се трга од шпоретот и се остава смесата да се излади.

Јајцата се матат заедно со шеќерот. Потребно е јајцата малку да се изматат, односно да бидат пенести. Потоа, јајцата и шеќерот се додаваат на смесата со чоколадо. Сите состојки се мешаат со жица за матење, а брашното го додаваме постепено, со постојано мешање.

На крајот, треба да се добие густа и хомогена чоколадна смеса. Калапите се мачкаат со путер и се попрскуваат со брашно, пред да се налее смесата во нив.

Во меѓувреме, се загрева рерната на 250℃. Се пече само 5 минути.

Bon Apetite!

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Caramelo™ со ново мени и производи

Кафетеријата Caramelo™ го надополни и го прилагоди своето мени на зимските услови. Отсега, покрај веќе добро познатите пијалаци, ќе може...

Close