wordpress counter

Денес се отвора првата американска слаткарница во Скопје

Денес, Скопје го добива првиот американски ресторан за колачи и торти направени според оригинални, традиционални американски рецепти. Место на настанот е Старата Скопска Чаршија, поточно – до Винаријата „Темов“.

Ресторанот се вика „К8“ (Кејт), а негов сопственик е Американката Катлин Вотли Бекју. Свеченото отворање е најавено за 13:30, а објектот ќе го отвори американскиот амбасадор Пол Волерс.

Значи, од денес, Скопје добива уште едно место каде ќе може да уживаме во вистински „мафини“, „браунис“, „кап кејкс“, чоколадни „кап кукис“ и ред други десерти.

Со среќа „К8“!

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Брускети со јагоди, козјо сирење и балсамико

Козјо сирење и јагоди е новиот гастрономски хит. Уште ако успеете да најдете свежи јагоди, ова ќе биде одлично јадење....

Close