wordpress counter

„Вегефест 2012“ во Скопје

„Вегефест 2012“ е првиот фестивал на вегетаријанска и веганска храна во Македонија. Ќе се одржи во текот на овој викенд (20-21 октомври) во Скопје. Фестивалот се одржува во октомври бидејќи овој месец е посветен на фармските животни и вегетаријанството.

Инаку, организатор на настанот е здружението „Анима мунди“ кое се бори против злоупотреба и искористување на животните од страна на човекот. Место на настанот е барот „Ла Кања“ во Старата скопска чаршија, односно платото до Чифте Амам.

Програмата на фестивалот е забавна и преполна со содржини. Ќе има дегустација на веге-храна, предавања и дискусии, проекција на филмови, музичка програма, јога клуб, работилница на „Здраво-живо“, доделување на награди, детско катче.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Обликот на чашата влијае на брзината на пиење

Научниците од Бристол дојдоа до уште едно откритие кое е навистина интересно. Имено, тие испитувале 160 кандидати кои ги сместиле...

Close