wordpress counter

5 совети како на вашата чинија да има вкусна и здрава храна

Често слушаме дека здравјето е поважно од сè, но тоа повеќе ни звучи како празна флоскула која се употребува колку да се најдеме во разговор. Затоа, ние ќе се обидеме да преминеме од зборови на дела и да ви понудиме 5 совети како вашата трпеза да биде секогаш вкусна и здрава.

1 Наместо да ставате путер или масло, садот за печење обложете го со хартија за печење.

2 Наместо сирења со понеинтензивен вкус, одберете ги оние кои имаат поинтензивен вкус. Ќе изедете многу помала количина.

3 Наместо сол, употребувајте зачини: сушен вргањ, мелен сув зачин, лук, чили.

4 Секогаш бирајте чоколадо со висок удел на какао. За готвење може да употребите и какао во прав.

5 Кога правите колачи, во некои рецепти, еден дел од путерот може да го замените со јогурт.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Познати личности кои работеле во „Мекдоналдс“

Многу познати личности пред да направат успешни кариери продавале хамбургери и пржени компирчиња. Голем дел од нив своето прво работно...

Close