wordpress counter

Агресивниот канцер не сака растенија и плодови

Веганите и вегетаријанците промовираат стил на исхрана која подразбира да не се консумира месо и производи од месо. Најновите истражувања го потрекпуваат нивниот избор, кој вклучува овошје, зеленчук, растенија и чај.

Имено, едно истражување организирано од „Arnold School of Public Health“, покажува дека внесувањето на поголеми количини флавоноиди може да го намалат ризикот од агресивен рак на простата и неколку други типови на рак.

Во истражувањето учествувале преку 10.000 жени и мажи. Резултатите покажуваат дека оние кои консумираат флавоноди (растенија, овошје и зеленчук) многу поретко заболуваат од срцев удар, мочен удар, астма, рак на белите дробови и дијабетес.

Интересно е дека внесувањето на овие плодови во исхраната може да го намали ризикот од агресивен канцер за 40% кај мажите и 35 % кај жените.

Related Posts with Thumbnails
Коментирај

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

MILK

©2009-2017. Сите права се задржани.  |  „Гурман“ е регистрирана трговска марка.

Материјалите и содржините објавени на порталот се во интелектуална сопственост на издавачот и смеат да се користат само за лични, некомерцијални потреби.
Забрането е копирање, преземање, менување, адаптација или било какво друго користење на содржините без претходно писмено одобрување од сопственикот на правата.

Коктели со шест ѕвездички

Денес ќе ви претставиме два посебни коктели кои се служат во некои од најдобрите барови и ресторани во светот. Затоа...

Close