Безглутенски Кремасти Њоки со Печурки

644

Ние заедно со cookingwithviki топло го препорачуваме овој рецепт на сите, а посебно на оние кои се интолерантни на глутен. Сочни, кремасти и без баш никакво чувство на тежина. Пробајте ги еднаш и сигурно ќе ви бидат омилени. Безглутенската исхрана е далеку подобра од глутенската. Практикувајте ја колку можете почесто во вашата исхрана, бидејќи има еден тон придобивки. Погледнете кои состојки ви се потребни за овие њоки и направете ги уште веднаш.

Безглутенски Кремасти Њоки со Печурки

Порции 2 лица
Подготовка 15 мин
Готвење 15 мин
Вкупно Време 30 мин

Состојки

 • 500гр варени компири
 • 1 јајце
 • 250гр пченкарно брашно

Состојки за Сос:

 • ½ главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 300гр печурки шампињони
 • 100мл бело вино
 • мешан сув зачин
 • црн пипер
 • сол по вкус
 • 250мл неутрална павлака
 • 100гр кашкавал
 • пармезан
 • свеж магдонос

Инструкции

 • Компирите ги вариме и пасираме, во нив го додаваме јајцето, брашното и 1 лажиче сол. Месиме со рака убаво мазно тесто и со помош на најлонска фолија (бидејќи пченкарното тесто е многу ронливо и потешко за обликување) земаме дел од тестото правиме долги ленти и сечеме парчиња околу 1см. Постапката ја повторуваме се додека имаме тесто. Готовите њоки ги ставаме во предходно зовриена солена вода и вариме олоку 2-3 мин. додека да се кренат на површината. Ги вадиме со лажица решетка и додаваме во предходно приготвениот сос кој го подготвуваме на следниот начин:
 • Кромидот и лукчето ситно ги сецкаме и ги пропржуваме на маслиново масло додека не добијат златна боја. Ги додаваме сецканите печурки и виното и динстаме околу 5 мин. На крај ја додаваме павлаката, ренданиот кашкавал, зачинуваме и ги додаваме њоките. Оставаме уште неколку минутки на оган да се соединат.
  Служиме со пармезан и свеж сецкан магдонос.
  И секако доколку сакате пченкарното брашно можете да го замените со пченично.
Оброк: главно јадење
Keyword: њоки, паста

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close