Филети од Лосос во Рерна

764

Лососот можеби е и најдобрата риба за човековото здравје, без разлика дали сакате да го спремате печен или пржен. Лесен е за поготовка, вкусен и пред сѐ многу здрав. Богат е со протени и содржи голем процент на витамин Д и Омега 3. Ако сте љубители на морската храна и обожавате да јадете риба, тогаш овој рецепт дефинитивно ќе стане дел од вашето секојдневно мени.

5 from 1 vote

Филети од Лосос во Рерна

Порции 2 лица
Подготовка 10 мин
Готвење 10 мин
Вкупно Време 20 мин

Состојки

 • 250гр. лосос филети ( 2 парчиња )
 • 1 гранче рузмарин
 • 1 лимон
 • 1 лажица сенф
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 шака свеж магданос
 • 1 чешне лук

Инструкции

 • Најпрво, ставете го лососот на хартија за печење, посолете. наросете мелен црн бибер, сок од лимон, маслиново масло, гранче рузмарин за дополнителен медитерански вкус и ставете да се пече. На лосост му се потребни само 8 до 10 мин готвење на претходно загреана фурна.
 • Додека рибата се пече, спремајте го сосот со магданос. Во блендер ставете ги магданосот, лукот, сенфот, маслиновото масло и лимонот. Лимонот може да го додадете цел, со претходно отстранета кора или исцеден како лимонов сок. Блендирајте околу една минута, додека смесата не стане кремаста. Откако лососот ќе биде готов, премачкајте го со сосот од магданос. Ние го сервиравме со печени компири и моркови зачинети со сол, куркума и копар.
 • Чаша ладно бело вино перфектно одговара со овој оброк. Мал совет од нас: Ставете ги чашите за вино во замрзнувач околу 30 минути пред пиење, за вашето вино да биде ладно подолго време.
  Добар апетит!
Калории: 412kcal
Оброк: главно јадење
Keyword: лосос, риба

Коментари

 1. 5 stars
  I mene mi e omilena, pozdrav.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close