Ќофтиња во Рерна

810

За денес одбравме уште еден прекрасен рецепт подготвен од нашата драга cookwithkiki. Овие сочни и превкусни ќофтиња, печени во рерна се навистина лесно решение за оброк, особено кога немате идеја што да згответе за ручек. Погледнете кои состојки ви се потребни и уживајте.

Ќофте во Рерна

Подготовка 20 мин
Готвење 40 мин

Состојки

 • 300 гр мелено месо
 • 1 парче пилешки гради
 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • 3 чешниња лук
 • 4 кришки леб
 • 100 мл. млеко
 • магданос
 • 50 гр рендан пармезан
 • 100 гр моцарела
 • 1 лажица вегета
 • масло, сол и бибер

Инструкции

 • Лебот се кине на парчиња, се става во подлабок сад и се прелива со млекото. Морковите, чешнињата лук, главицата кромид, магдоносот и пилешките гради се сечкаат на парчиња и се микса во блендер. Измиксаната смеса се става во сад. Во садот се додава лебот од кој претходно сме го истиснале млекото, се става сол, бибер, вегета, се додава пармезанот и меленото месо и со рака се меси смесата.
  Моцарелата се сечка на парчиња. Од смесата земаме дел по дел и на средината ставаме од моцарелата и формираме ќофтиња, прекривајќи ја моцарелата. Сите ќофтиња ги подготвуваме на истиот начин и ги редиме во тава за печење и ги попрскуваме со масло. Се пече на 180 степени 30-40 мин. Прилог кремасто пире од компир со путер.
Оброк: главно јадење
Keyword: ќофтиња

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close