Kолачиња од Бадеми

838
Десерт

Ако го обожавате вкусот на бадем, тогаш овие колачиња дефинитивно ќе ве натерат прсти да излижете. Погледнете го овој рецепт, и бидете сигурни дека нема да останате рамнодушни и ќе го направете со сигурност.

Kолачиња од Бадеми

Овие мали, но софистицирани колачи не само што ќе го привлечат вашето внимание поради својот изглед, тие имаат и неверојатна лесна арома. Глазурата е неопходна за да се добие финалниот вкус.
Порции 2 лица
Подготовка 30 мин
Готвење 10 мин
Вкупно Време 40 мин

Состојки

За Глазурата:

 • 3 чаши шеќер во прав
 • 1/4 лажичка екстракт од бадем
 • 2 лажици вода
 • 1/4 чаша растопен путер
 • 1/2 чаша исечени бадеми

За Филот:

 • 1/4 чаша омекнат путер
 • 1 1/2 чаша шеќер во прав
 • 1 јајце на собна температура
 • 1 лажичка екстракт од бадем
 • 120гр. крем сирење

За Тестото:

 • 2 чаши брашно
 • 4 лажици шеќер
 • 1/2 лажиче сол
 • 1 чаша омекнат путер
 • 4 лажици ладна вода

Инструкции

 • Загрејте ја рерната на 175 степени. За да го направите тестото, измешајте ги брашното, шеќерот и солта. Измешајте го путерот и матете додека смесата не се соедини. Додадете ја водата и продолжете да мешате додека тестото не се соедини во топче. Од тестото правете мали топчиња ги редете на плех обложен со фолија и оставете го настрана додека го подготвувате филот.
 • За филот, измешајте ги путерот и крем сирењето заедно додека смесата не се изедначи. Додадете го јајцето, шеќерот во прав и екстрактот од бадем. Мешајте повторно додека смесата не стане кремаста. Ставете лажица по една лажица од филот на секое од топчињата тесто. Печете 20-22 минути или додека не поруменат.
 • За глазурата, помешајте заедно шеќер, путер, вода и екстракт од бадем. Откако ќе се изедначат и додека колачињата се уште топли, нанесете им ја глазурата одозгора и посипете со исечени бадеми.
Калории: 480kcal
Цена: 500 ден.
Оброк: Dessert, Side Dish, Snack
Кујна: American
Keyword: Bakery, Quick Meal

Дали го направивте овој рецепт?

Ако да, слободно споделете го вашето искуство со нас! Оставете ни коментар подолу и означете го Гурман МК на Инстаграм со хаштаг #gurmanmk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close