Крем Супа од Тиква

753
Супа

Многу здрава и вкусна за зимскиот период

Тиквата изобилува со нутритивни вредности добри за нашето тело, а најчесто ја користиме за сликање и десерти…имаме пробувано неколку рецепти за добра супа од тиква, но оваа ни е омилена, затоа ќе ја споделиме со вас.

Крем Супа од Тиква

Порции 4 лица
Подготовка 15 мин
Готвење 15 мин
Вкупно Време 30 мин

Состојки

 • 1 тиква (средна големина)
 • 1 голема главица кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка свеж ѓумбир
 • 1 литар зеленчукова супа
 • 1/2 лажичка свеж рузмарин
 • 1 лажичка свежа жалфија
 • мелен црн бибер

Инструкции

 • Тиквата излупете ја и одстранете ги семките, па насечкајте ја на коцки…Во длабок сад загрејте го маслиновото масло и пропржете го кромидот неколку минути и во овој момент ставете ја солта и мелениот црн бибер, потоа додадете ја тиквата, нека се пржи неколку минути додека да омекне, потоа додате ги лукот, ѓумбирот, жалфијата и рузмаринот, пропржете една минутка, па додате ја супата и варете околу половина час и тргнете ја од оган да се олади неколку минути.
  Изблендирајте ја убаво во блендер и сервирајте по желба со: крцкави лепчиња, кокосово млеко, крем за готвење, шарен бибер, магданос.
Калории: 80kcal
Цена: 200-500 денари
Оброк: Soup, супи
Keyword: крем супа, супа, супи

Уште еден превкусен рецепт од sash_dream, екстра здрав и лесен за подготвување кој морате да го пробате.

Уживаjте и не заборавајте да го посетите нашиот инстаграм профил gurmanmk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close