Куглоф со Спанаќ

888

Смисливте ли што ќе имате денес за вечера? Ако сѐ уште немате идеја што да направите, оваа солена варијанта на куглоф, подготвена од cook_with_christina, ќе биде идеална за вас. Можеби и ќе ви остане по некое парче утре за појадок. Погледнете ги состојките и почнувајте веднаш.

Куглоф со Спанаќ

Подготовка 15 мин
Готвење 30 мин
Вкупно Време 45 мин

Состојки

 • 4 јајца
 • 250гр интегрално брашно
 • 100гр бело брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 200мл јогурт
 • 200мл млеко
 • 200гр рендено мешано сирење
 • 400гр спанаќ

Инструкции

 • Јајцата изматете ги и постепено додајте го јогуртот и млекото. Продолжете со мешање и додајте ги брашната и прашокот за пециво. Кога ќе добиете хомогена смеса додајте ги спанаќот исечен ситно и сирењето. Измешајте се заедно и ставете ја смесата во куглоф кој е намрсен. Печете околу половина час на 180 степени.
  На здравје!
Оброк: печиво
Keyword: куглоф, печиво

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close