wordpress counter

Нови вкусови со мали трикови

Ние, вљубениците во храната, постојано сакаме да ги споделуваме сите тајни и трикови на готвењето. Токму на тоа е посветена оваа статија на Гурман™. Компилација од совети на бројни гурмани низ светот.

Универзален оцет
Кога подготвувате било каков десерт со јагоди, додадете и малку оцет балсамико. Тој ќе ги зајакне и мирисот и вкусот на јагодите.

Конец за заби
Користете обичен конец за заби за да пресечете штотуку испечено тесто за торта или тесто за подготвка на крофни. Ако подготвувате месо, можете да го врзете со овој конец, кој потоа лесно се отстранува.

Чоколадо и какао
Кога подготвувате чоколадна торта, попрашете го сукалото со какaо наместо со брашно.

Павлака наопаку
Чувајте ја павлаката во фрижидер со капакот надолу. Нема објаснување зошто, но свежината трае подолго.

Бокал за мерење
Пред да ставате состојки кои се лепат во бокалот, наполнете го со топла вода. Потоа, истурете ја водата и без да го бришете бокалот ставете ги состојките. Интересно колку лесно ќе истече путерот од киритки или матено нес кафе со пена.

Перфектни колачиња
Откако ќе го замесите тестото и ќе ги оформите колачињата, оставете ги малку да се оладат, а потоа печете ги. На тој начин, ќе спречите путерот пребргу да се рашири и нема да имате подизгорени кафени краеви на колачите.

Related Posts with Thumbnails