wordpress counter

Коктел „Cherry Slice“

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (1 гласа, просек: 5,00 од 5)


За време на тенискиот турнир „Американ oпен“, гледачите често се редеа пред „Grey Goose“ баровите и нарачуваа еден посебен пијалак – „Cherry Slice Vodka Cocktail“. Еве го и рецептот за него:

СОСТОЈКИ (1 коктел)
● 2 дела „Grey Goose Cherry Noir Vodka“
● ¾ дела сок од лимон
● ¾ дела сируп
● малку сода
● мраз

ПРИГОТВУВАЊЕ
Ставете мраз во висока чаша. Измешајте ги вотката, сокот од лимон и сирупот. Ставете ја смесата во чаша. На крај, додадете сода и полека промешајте. Декорирајте со цреша.

за сируп
● 2 дела шеќер
● 1 дел вода

ПРИГОВУВАЊЕ
Зовријте ја водата. Растворете го шеќерот во неа, со постојано мешање. Оставете да се излади и да се згусне.

Related Posts with Thumbnails