Предлог појадок за овој Понеделник

769
Појадок

Ако се прашувате кој би бил идеалниот појадок кој ќе ви даде енергија и ќе ве држи сити сѐ до наредниот оброк, тогаш оваа здрава смуди чинија е тоа што ви треба. Се подготвува за помалку од 5 минути и ви се потребни само неколку состојки.

Смуди со банана малини и аронија

Порции 1 лице
Подготовка 5 мин
Готвење 5 мин
Вкупно Време 10 мин

Состојки

 • 2 банани
 • 150 мл јогурт (вода, домашен кефир или млеко)
 • 1/2 филџан малини (или било какво замрзнато овошје)
 • 10 зрна аронија
 • 4 супени лажици овесни снегулки
 • 1 мала лажица чиа семе
 • 1 мала лажица мелено ленено семе

Инструкции

 • Ставете во блендер 1 ½ банана (другата половина ќе ја искористиме за одозгора), малините и аронијата (пожелно е неколку да оставете за декорирање), овесните снегулки, чиа и лененото семе и на крај јогуртот.
  Блендирајте 2 до 3 минути додека сите состојки не се соединат и смесата не стане кремаста. Потоа истурете во длабока чинија и декорирајте со кругови банана, малку замрзнато овошје и чиа семе.
  Можете слободно да експериментирате со состојките. Може да додадете путер од кикирики, мед, урми, бадеми, лешници и што ли уште не. Бидете креативни и уживајте во понеделникот!
Калории: 214kcal
Оброк: појадок
Keyword: смуди, смути

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close