wordpress counter

Пченични никулци со суво овошје

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (2 гласа, просек: 5,00 од 5)


Ова е рецепт за вкусен и здрав појадок. Наменет е за сите кои сакаат да го започнат денот полни со енергија. Се приготвува за 15-тина минути.

СОСТОЈКИ (1 порција)
● 1 шолја млеко
● 2 мали лажици јаворов сируп
● малку сол
● ¼ шолја пченични никулци
● 2 лажици суво грозје или брусници
● ситно суво овошје

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: загрејте го млекото заедно со јаворовиот сируп и малку сол до вриење. Постепено, со постојано мешање, додавајте ги пченичните никулци. Намaлeте го огнот и варете 3-4 минути, односно додека смесата не добие на густина. Повремено промешувајте.

Чекор 2: по варењето, оставете го појадокот да се лади 1-2 минути. Сервирајте заедно со суво грозје, брусници и ситно суво овошје.

Related Posts with Thumbnails