wordpress counter

Серијал летни салати – Салата од авокадо и домати

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (4 гласа, просек: 5,00 од 5)


Салата која претставува комбинација од зеленчук и овошје е вистински избор за топлите летни денови. Една од тие салати е токму оваа со авокадо, домати и фета сирење.

СОСТОЈКИ (за 2 лица)
• 2 авокада
• 2 домати
• 3 чешниња лук
• 100 гр фета сирење
• 2 мали лажици вински оцет

ПОДГОТОВКА
Излупете го авокадото, исечете го на половина, отстранете ја семката и потоа исечете го на мали парчиња. Доматите исечете ги на тенки кругчиња и измешајте ги со авокадото.

Исчистете го лукот и ситно исечкајте го, додека фета сирењето исечете го на коцки. Потоа, сѐ заедно промешајте со авокадото и доматите и додадете оцет.

Салата може да биде самата по себе оброк, а одлично се комбинира и со пилешко месо.

Related Posts with Thumbnails