wordpress counter

Супа од тиква, лук и црвени пиперки

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (3 гласа, просек: 5,00 од 5)


Денешниот рецепт е една прекрасна супа со многу вкусови во неа. Се подготвува брзо и едноставно, а уживањето е гарантирано. За да ја приготвите, ќе ви требаат:

СОСТОЈКИ
● 300 мл пилешка супа
● 3 чешниња лук
● 1 кромид
● 1 мала тиква
● 1 црвена пиперка
● сол и бибер

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: излупете и исечкајте ја тиквата. Исечкајте ги и кромидот, лукот и пиперката. Запржете го првин кромидот во маслиново масло, а потоа додадете ги лукот, тиквата и пиперката. Гответе уште 5 минути.

Чекор 2: додадете ја и пилешката супа и оставете да се вари околу 25 минути (за да омекне тиквата). Потоа, целата супа ставете ја во блендер и убаво измешајте ја. Зачинете со сол и бибер и сервирајте.

Related Posts with Thumbnails