wordpress counter

Чоко бисквит торта

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (13 гласа, просек: 4,69 од 5)


За денес ви приготвивме едно неверојатно слатко задоволство. Станува збор за чоко бисквит торта. Веруваме дека самото име е доволен предизвик да го прочитате рецептот и секако да го приготвите.

СОСТОЈКИ

за кора и црн фил
• 14 јајца
• 450 гр шеќер во прав
• 400 гр маргарин
• 400 гр чоколадо за готвење
• 350 гр мелени бисквити

за жолт фил
• 250 мл слатка павлака
• 200 гр мелени бисквити

ПРИГОТВУВАЊЕ
Изматете ги белките, додадете шеќер во прав и матете додека не се соединат. Потоа, жолчките изматете ги посебно, заедно со маргарин, истопено чоколадо и мелени бисквити.

Во таа смеса, додадете ги изматените белки и шеќерот во прав. Потоа, сѐ убаво измешајте со помош на дрвена лажица.

Целата смеса поделете ја на два дела. Едниот дел оставете го за црниот фил, додека вториот дел поделете го на три еднакви дела. Корите испеќете ги на 250 степени.

За жолтиот фил, изматете ја слатката павлака, додадете мелени бисквити и промешајте.

Потоа следува редењето. Прво кора, па црн фил и на крај жолт фил. И така со сите три кори. Горниот дел може да го украсите со шлаг од чоколадо.

Related Posts with Thumbnails