wordpress counter

Пита со чоколадо и малини

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (3 гласа, просек: 5,00 од 5)


Денес ви подаруваме рецепт за едноставен десерт со кој ќе го засладите апетитот на секого. Приготвувањето трае 30-тина минути и за толку кратко време ќе имате вистинска делиција на трпезата.

СОСТОЈКИ (за 8 порции)

за тесто
● 300 гр кекс (кршен)
● 150 гр мелени бадеми
● 250 гр растопен путер

за чоколаден крем
● 6 жолчки
● 150 гр шеќер
● 50 гр брашно
● 600 мл млеко
● 200 гр темно чоколадо, крупно издробено

за фил
● 300 гр малини
● 60 гр мармалад од кајсии

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: загрејте ја рерната на 180 степени. Калапот за печење можете да го премачкате со путер. Измешајте ги кексот, бадемите и путерот и мешајте за да добиете хомогена смеса. Смесата ставете ја во калапот и печете 5-10 минути. Оставете го во фржидер 1 час за да се излади.

Чекор 2: со помош на миксер (најголема брзина) измешајте ги жолчките со 50 гр шеќер. Мешајте додека смесата не стане светла по боја и пенеста. Додадете го брашното и мешајте поспоро.

Чекор 3: загрејте го млекото со преостанатите 100 гр шеќер на умерен оган. Оставете смесата да зоврие. Потоа, со постојано мешање, налевајте го врелото млеко во смесата со јајца. Вратете ја смесата и оставете повторно да проврие на умерен оган (околу 2 минути).

Чекор 4: чоколадото ставете го во сад и прелијте го со врелата смеса. Мешајте додека чоколадото не се растопи. Покријте го садот и оставете да се излади.

Чекор 5: нанесете го чоколадниот крем на изладено испечено тесто и ставете го фрижидер околу 2 часа. Потоа, наредете ги малините и прелијте со растопен мармалад од кајсии.

Related Posts with Thumbnails