- Гурман™ - https://gurman.mk -

Сладолед од Абсинт

(3 гласа, просек: 5,00 од 5)


Овој десерт е навистина уникатен. Не само што освежува и е едноставен за подготовка, туку овозможува и двојно уживање. За да уживате во овој сладолед на стапче, ќе ви бидат потребни следните:

СОСТОЈКИ
• 1 дел Абсинт
• 1 дел сок од 1 лимета
• 1 дел сируп (вода и шеќер)
• 4 дела вода
• кругчиња краставица

ПРИГОТВУВАЊЕ
Направете едноставен сируп. Измешјате еднакви делови вода и шеќер и мешајте додека не се спојат. Исцедете сок од лимета. Измешајте ги сите наведени состојки. Налејте во сад за лед. Ставете ја краставицата, затворете го садот и протнете ги стапчињата. Оставете да се излади 6-8 часа во фрижидер.

Рецептот и неговото приготвување можете да го погледнете тука [1] и во видео.