Ролнички со Цимет

1.2K
Десерт

Совршениот десерт за љубителите на цимет

Најдобрите домашни ролни од цимет досега. Тие се меки, и прелиени со глазура од ванила.

5 from 2 votes

Ролнички со Цимет

Порции 4 лица
Подготовка 20 мин
Готвење 25 мин
Вкупно Време 45 мин

Состојки

За Тесто:

 • 1кг брашно
 • 1 ванила пудинг
 • 2 пакетчиња сув квасец
 • 30гр шеќер
 • 100мл млака вода
 • 1 мала лажица сол
 • 2 јајца
 • 100гр путер

За Фил:

 • 100гр путер
 • 300гр кафеав шеќер
 • 20гр цимет

За Прелив:

 • 100гр крем сирење
 • 150гр шеќер во прав
 • 1 ванила екстракт
 • 50гр путер
 • млеко по потреба

Инструкции

 • Сварете го пудингот според инструкциите на ќесичката и оставете да се олади.
 • Помешајте го сувиот квасец со шеќерот, солта и млаката вода и оставете да набабри.
 • Во квасецот додајте ги оладениот пудинг, јајцата, растопен путер и брашно и замесете меко тесто. Оставете истото да отстои на топло место.
 • Размесете го и оставете да отстои уште еднаш.
 • Развлечете го тестото во кора со дебелина од 0.5 центиметри.
 • Растопете го путерот за филот и во него додајте цимет и кафеав шеќер. Мешајте за да се добие хомогена смеса.
 • Распоредете го филот по целата кора и замотајте ја како ролат. Исечете го ролатот на парчиња и наредете rи на хартија эа печење.
 • Оставете да отстојат уште еднаш, па печете на 180 степени околу 20-25 минути или додека не добијат златно-жолтеникава боја.
 • Во меѓувреме, со миксер искомбинирајте ги крем сирењето, путерот, шеќерот во прав, екстрактот од ванила и малку млеко во густ прелив.
 • Откако ролничките со цимет ќе се оладат, прелијте ги со преливот и уживајте.
Калории: 436kcal
Оброк: Десерт

Со цел уште повеќе да уживате во деновите што следат, гордо го споделуваме овој рецепт на нашите драги thebakeaway__ пријатели, кои готват со премногу љубов и уживање. Самите фотографии премногу зборуваат за тоа колку се вкусни овие ролнички со цимет. А, за вкусот? Тоа е нешто, што дефинитивно мора да го пробате. Добар апетит и не заборавајте да го заследете нашиот инстаграм профил gurmanmk за уште позабавно готвење!

Коментари

 1. 5 stars
  Ekstra recept, fala vi.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close