Снежен Кокос Колач

674

Кога кокосот и чоколадото ќе се спојат, се добива навистина совршен вкус и мирис од кој цела куќа ќе мириса неодоливо. Ние заедно со kolevasonja го избравме овој колач за претстојните празници, не само поради вкусот, туку и поради неговиот снежен изглед, за вистинска зимска идила на трпезата.

Снежен Кокос Колач

Порции 10 лица
Подготовка 1 саат
Готвење 30 мин
Вкупно Време 1 саат 30 мин

Состојки

Тесто:

 • 5 белки
 • 300гр шеќер
 • 100гр кокос
 • 100гр брашно
 • сок од 1 лимон
 • 1 пециво
 • 2 мали филџани врело млеко

Глазура:

 • 1 лажица какао
 • 100гр чоколадо
 • 50гр маргарин
 • 1 мал филџан млеко

Фил:

 • 600 мл млеко
 • 4 лажици шеќер
 • 6 лажици густин
 • 5 жолчки
 • 2 ванили
 • 100гр шеќер во прав
 • 1 маргарин

Инструкции

 • Најпрво со миксер убаво се метат белките и шеќерот, па се додава брашното лажица по лажица и смесата ја мешаме со дрвена лажица. Потоа се додаваат кокосот, лимонот и пецивото, а на крај постепено се додава врелото млеко. Смесата се става во набрашнет плех и се пече 20 мин на 220 степени, во претходно загреана фурна. Откако тестото ќе се испече, го оставаме да се олади и во меѓувреме ја спремаме глазурата.
 • Во сад на оган се ставаат чоколадото раскршено на коцки, маргаринот, какаото и млекото додека не се растопат убаво. Откако смесата ќе се растопи убаво се премачкува врз оладеното тесто.
 • Од млекото земаме 3 лажици и ги мешаме заедно со густинот, изматените жолчки, шеќерот и ванилите се додека смесата не се соедини. Остатокот од млекото се вари и откако ќе се свари, во него ја истураме претходната смеса со жолчките и мешаме се додека не добиеме смеса слична на пудинг.
  Тоа го оставаме да се олади и откако ќе се олади, во смесата додаваме претходно изработен маргарин со шеќерот во прав и на крај двете смеси се мешат додека не добиеме хомогена смеса. Филот се става врз глазурата, а врз филот по ваш избор може да ставите кокос, рендано чоколадо, или мрвици и го сечете на помали или поголеми коцки. Ние одбравме да ставиме кокос и чоколадни мрвици. Уживајте!
Оброк: Десерт
Keyword: десерт, колач

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close