wordpress counter

Похувано биено сирење

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (7 гласа, просек: 5,00 од 5)


Маја Доле­ска
Прилеп

Денешниот рецепт ни го испрати нашата редовна читателка Маја. Станува збор за навистина вкусно предјадење.

СОСТОЈКИ
● 200 гр биено сирење
● брашно
● 2 јајца
● лебни трошки
● сусам

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: во еден сад ги матиме јајцата, додека во други два сада ги ставаме брашното и лебните трошки.

Чекор 2: сирењето го сечеме на парчиња. Ги земаме парчињата сирење и прво ги валкаме во брашно, а потоа во јајце, лебни трошки и сусам. Така подготвени ги ставаме во претходно загреано масло. Се пржат додека да зацрвенат и додека сирењето не стане растегливо.

Похуваното биено сирење може да се декорира со сос од павлака и домат.

Related Posts with Thumbnails