Go Back

Домашна Пица

Порции 2 лица
Подготовка 1 hr 30 mins
Готвење 15 mins

Состојки

 • 250гр брашно (за две пици)
 • 100гр млака вода
 • 1 сув квасец
 • 3 лажички маслоново масло
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол

Инструкции

 • Во сад ставете млака вода, шеќер и квасец и оставете 5 минути да одстои.
  Во друг сад, ставете ги брашното, солта и маслото.
  Додадете ја водата во брашното и мешајте.
  Ставете го тестото на мазна набрашнета површина и месете околу 10 минути. Ставете го во сад со малку маслиново масло, покријте го со крпа и оставете го 1 саат.
  Поделете го тестото на два дела (од оваа тесто излегуваат две пици), ако правите повеќе пици поделете го на повеќе делови.
  Оставете ги да одстојат уште 15 минути. Формирајте пици од секое делче и декорирајте ја по ваша желба. Уживајте!
Course: главно јадење
Keyword: pica, пица