Go Back

Таљатели во Бел Сос

Порции 2 лица
Подготовка 10 mins
Готвење 10 mins
Вкупно Време 20 mins

Состојки

  • 500гр таљатели
  • 100гр путер
  • маслиново масло
  • 150гр сецкана пршута
  • 1 парче бело месо
  • 200гр кашкавал
  • 500мл павлака за готвење

Инструкции

  • Сварете ги таљателите. Во меѓувреме исечете го белото месо на ситни коцки и испржете го на разлеаниот путер со маслиново масло. Додајте ја пршутата. Штом се ќе се испржи додајте ја павлаката за готвење и оставете да крчка на тивок оган. На крај додајте го кашкавалот. Таљателите исцедете ги од водата и додајте ги во сосот. На здравје!
Course: главно јадење
Cuisine: Italian
Keyword: паста, Таљатели