Go Back

Крем Супа од Тиква

Порции 2 лица
Подготовка 10 mins
Готвење 30 mins
Вкупно Време 40 mins

Состојки

  • 4-5 парчиња излупена тиква
  • 2 моркова
  • 1 компир
  • 1 кромидче
  • 2 чешниња лук

Инструкции

  • Додадете зачини како кари (мелен коријандер, синапово семе, куркума) многу ѓумбир, сушен магдонос, чили и сол и бибер по желба.
  • Нека поврие на тивок оган околу 30 минути. Пред да го ставите во блендер почекајте малку да се олади. Блендирајте го зеленчукот додека не се добие убава кремаста текстура. (Внимавајте да не ставите премногу од водата во која се варел зеленчукот за да не ви биде премногу течна, сепак треба да биде по густичка) Сервирајте со потпечено лепче со лук и уживајте во вкусовите.
Course: супи
Keyword: крем супа, супа од тиква, тиква