Go Back

Мафини со Чоколаден Крем

Подготовка 15 mins
Готвење 28 mins
Вкупно Време 43 mins

Состојки

За мафини:

 • 100гр Путер
 • 100гр Шеќер
 • 2 Јајца
 • 200гр Меко брашно
 • 15гр Какао
 • 6гр Прашок за пециво
 • 100мл Слатка павлака
 • 50гр Бадеми
 • 80гр Чоколадо во плочки

Чоколаден фил:

 • 220гр Путер
 • 600гр Шеќер во прав
 • 50гр Какао
 • 125мл Млеко
 • 1 Лажичка ванила екстракт

Инструкции

 • Во длабок сад ги ставаме путерот и шеќерот и ги матиме со жица 5 до 6 минути, сѐ додека не станат пенасти. Потоа ги додаваме јајцата и повторно матиме додека смесата не се соедини. Откако смесата ќе се соедини ги додаваме брашното, какаото и прашокот за пециво и сите состојки убаво ги соединуваме со лажица. Кога ќе се соединат состојките ја додаваме слатката павлака, крупно сецканите бадеми и парченца чоколадо. Потоа од смесата ставаме во книжени корпички калап за мафини и ги печеме на 180 степени од 25 до 28 минути.
 • Крем
  Во сад ставаме путер и го матиме пенасто. Потоа постепено додаваме 100 до 125 ml млеко, откога ке се соединат постепено го додаваме шеќерот во прав и какаото и матиме додека убаво не се соединат. Кога ќе биде спремен го ставаме да отстои 1 час во фрижидер и може да се користи. Одозгора може да се стави топло желе направено од малини и желатин или декорирајте по ваш избор.
Course: Десерт
Keyword: mafini, мафини