Go Back

Куглоф со Спанаќ

Подготовка 15 mins
Готвење 30 mins
Вкупно Време 45 mins

Состојки

 • 4 јајца
 • 250гр интегрално брашно
 • 100гр бело брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 200мл јогурт
 • 200мл млеко
 • 200гр рендено мешано сирење
 • 400гр спанаќ

Инструкции

 • Јајцата изматете ги и постепено додајте го јогуртот и млекото. Продолжете со мешање и додајте ги брашната и прашокот за пециво. Кога ќе добиете хомогена смеса додајте ги спанаќот исечен ситно и сирењето. Измешајте се заедно и ставете ја смесата во куглоф кој е намрсен. Печете околу половина час на 180 степени.
  На здравје!
Course: печиво
Keyword: куглоф, печиво